Kr.Barona muzejs

Kr.Barona iela 3-5, Rīga

Nams, kur dzima Latvijas valsts

 

Kr.Barons
Kr.Barons 1985.gada 31. oktobrī Rīgas centrā, Vērmanes dārzā, tika atklāts izcilajam latviešu folkloristam Krišjānim Baronam (1835-1923) veltīts piemineklis. Tajā pašā dienā durvis apmeklētājiem vēra arī Dainu Tēva muzejs netālajā namā Krišjāņa Barona ielā 3. Šeit latviešu kultūras dižgars aizvadījis pēdējos četrus savas dzīves gadus (1919-1923). Mūža nogali apspīd tuvinieku mīlestības saule, un arī pats Kr. Barons sniedz pretī gadu desmitos krāto rāmumu un dzīves pieredzi. Dainu pasaule bija pārvērtusi arī pašu tās kopēju. Pat noguruma brīžos tautas tūkstošgadīgā gudrība sniedz mierinājumu, apskaidrību un norāda uz mūžīgo lietu kārtību.
"Tas darbiņš padarīts. Kādu citu iegādāšu?" rakstīja Kr.Barons pēc "Latvju dainu" (6 sējumi 8 grāmatas, 1894-1915) pēdējo sējumu saņemšanas. Mūža nogalē patiešām ir jāturpina darbs.Krišjānim Baronam padomā īpaši pētīt tautasdziesmu metriku. Latvijas Izglītības ministrijas lūgumu sakārtot "Latvju dainu izlasi", kuras lasītāji būtu skolu jaunatne, Kr. Barons pilda kopā ar savu mīļo "vedekliņu pūpoliņu" Līnu Baronu (1872-1932). Tāpat arī "Atmiņu" grāmatas rakstīšanā bez Līnas palīdzības neiztikt. Šis darbs iznāca jau pēc Kr. Barona nāves- 1924.gadā. 
Kā dainu sentēvi, darbu darot, Aizsaules vaigā ieskatījušies, tā arī Kr. Barons, kaut jau sirmos gados, aiziet vēl iecerētu darbu viducī... Ne katram ir tā lielā laime sava mūža padarīto redzēt, tautā aizejam. Ne katram ir dots Dieva padoms pēc gadu desmitu grūta, nesavtīga darba teikt: "Nu jā, drusku strādāts jau ir..." 
Cilvēka mūžs ir raibs kā dzeņa vēders. Notikumi virknējas un klājas cits pie cita kā jumta skaidas. Un tad, ja neesi mētājies pa pasauli bez skaidra mērķa un pārliecības, tavas ēkas jumtam cauri netecēs ne rudens lietavas, ne pašu jumtu noplēsīs spēji uznākušais viesulis. 
Krišjāņa Barona mūžā pieticis gan priecīgu, gan skumīgu brīžu, sevis pārvarēšanas prieka un neziņas biedējošā tukšuma, tuvu un tālu zemju tautu vilinājumu un vilšanās. Viena cilvēka dzīve var būt arī vēstures grāmata - bet ne sausu gadskaitļu virknējums. Drīzāk - krāšņs ilustrētais pielikums, kurā uzskatāmi viena cilvēka Likteņa segā ieausti lielo pasaules pārvērtību dzīpari. 
Krišjāņa Barona mūžs - no klaušu laikiem līdz Latvijas valstiskumam.

Kontakti

Adrese:

Kr.Barona iela 3/5(4.stāvs), Riga, LV - 1050 
Telefons:

(+ 371) 67284265

(+ 371) 29578847

Meklēt

Saistītie

Muzeja misija

Kr.Barona personībā un viņa mūža darbā LD iekodētās latviskās dzīves pamatvērtības iedzīvināt un uzturēt mūsdienu sabiedrībā, stiprināt latviešu pašapziņu, integrējoties Eiropā.

This template downloaded form free website templates